Asociatia Academia de bine

CRESC (Constientizare Responsabilitate Educatie Conexiune)
Asociatia Academia de bine Proiectul CRESC are ca scop cresterea gradului de constientizare si informare asupra conceptului de sanatate si igiena mintala, prevenirea marginalizării copiilor din zone defavorizate si facilitarea accesului la servicii de sanatate mitala în rândul elevilor din ciclul primar din scolile aflate în zone rurale. Nevoile identificate vor fi îndeplinite prin activitati concrete: campanie de constientizare si preventie, activitati de educatie non-formala la clasa, ateliere de dezvoltare emotionala pentru copii, ateliere de parenting pentru parinti, sesiuni terapeutice pentru copii si apartinatorii acestora in scopul armonizarii relatiei si cultivarea rezilientei in familie, ateliere de educatie non formala si dezvoltare abilitati si deprinderi de viata organizate sub forma de Biblioteca vie.
Sponsor: Alphaville