Asociatia Culturala Tu si EU

Teatru si Arte asociate
Asociatia Culturala Tu si EU Proiectul Teatru si Arte asociate isi propune sa ajute si sa incurajeze copiii și tinerii din grupuri vulnerabile (copii și tineri aflați în aflati in sistemul de protectie al statului roman) să descopere și să-și dezvolte aptitudinile educaționale, emoționale și sociale, prin participarea la activități culturale și educative sub forma de ateliere/tabere, în care mijloacele artistice sunt principala modalitate de intervenție directț la nivel individual și comunitar.
Prin organizarea de activitati educative ce promoveaza incluziunea si dezvoltarea aptitudinilor educationale, emotionale si sociale ale beneficiarilor prin ateliere culturale si recreative, ajutandu-i sa se cunoasca pe sine și sa se simta integrați in societate.Nevoile reale ale copilului din centrele de plasament:
Susținere – deschiderea apetitului pentru cultură, lectură, pasiuni.
Libertate- oportunitatea de a vedea perspectivele vieții, ieșiri în aer liber, conexiuni cu oameni din alte medii, o perspectiva diferita asupra viitorului lor. Problemele cu care se confruntă acești copii aflați în situație de risc sunt:
- de natura emoțională- Sensibilitatea ridicată; Prezența unor temeri, frici nejustificate; Dificultăți de adaptare; Iritarea și nervozitatea,
- de comportament- dificultăți în exprimarea gândurilor, opiniilor; Comportamentul conflictual atât cu copiii, cât si cu adultii;
- de învățare-reusita scolara- Lipsa de concentrare, a atenției; Lipsa interesului de a învata;
Venim în întâmpinarea acestor dificultăți cu care se confruntă grupul țintă selectat, prin activități recreative, educative și culturale sub forma ateliere de teatru si flim, arte asociate, tabara educativa.

Data castigarii: 13.12.2023