Asociatia Kastel

Alege constient
Asociatia Kastel „Alege constient” este un proiect de educatie civica menit a informa tanara generatie, viitoare votanta, respectiv elevi si studenti din judetul Brasov cu varste cuprinse intre 18-22 ani.
Obiectivul general al proiectului consta in atragerea tinerilor spre cetatenie activa prin dezvoltarea unei culturi civice in randul viitorilor votanți (elevi si studenti, 18-22 ani) din judetul Brasov prin organizarea a cinci sesiuni de informare: 3 dedicate partidelor politice si 2 stirilor false, finalizand activitatea prin desfasurarea unei dezbateri.
Mentionam faptul ca acest proiect este intru totul apolitic! Asociatia Kastel se axeaza pe informarea corecta a grupului tinta si incurajarea comportamentelor participative prin actiuni practice, un proiect cu tineri si pentru tineri, accent pus pe constientizare necesitate implicare in comunitate sau impactul non-implicarii, precum si pericolele dezinformarii.